Uśmiechnięte twarze rodziców z córką na spotkaniu z gościemZdjęcie uśmiechniętej rodziny - rodzice, córka i synMama pomaga rysować małej córceMężczyzna - nauczyciel pokazuje uczniom coś w ich zeszycie
NASZA
OFERTA
ZESPÓŁ
ORZEKAJĄCY
PORADNIA
POLECA
URODA ASPERGEROWA
WSPOMAGANIE ROZWOJU SZKÓŁ
INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE

W naszej Poradni już po raz trzeci realizowaliśmy projekt związany z tematyką niepełnosprawności. Tym razem dotyczył zwrócenia uwagi na funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością słuchu.
W ramach projektu nasi pracownicy: Roksana Kociołek-Kaszyńska oraz Justyna Bomba-Odziemek zrealizowały wraz z wychowawczyniami klas warsztaty w dwóch placówkach: Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 (z Małgorzatą Mastalińską) oraz Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie (z Moniką Mrowczyk).
Warsztaty były przeprowadzone na podstawie scenariusza do książki “nasza mała mama” Lidii Iwanowskiej-Szymańskiej. Książka-wiersz autorki to opowiedziana z perspektywy dziecka historia niesłyszącej mamy.

Podczas zajęć uczniowie nie tylko porozmawiali o osobach z niepełnosprawnością słuchu, ale też „spotkali się” ze sztuką abstrakcyjną dzięki ilustracjom Aleksandry Grzegorek. Wykonywali również swoje ilustracje do usłyszanych dźwięków oraz uczyli się pokazywać wybrane słowa za pomocą języka migowego. Na koniec mieli okazję zobaczyć „narysowaną piosenkę” i samodzielnie spróbować „narysować” tytuł książki używając wyłącznie języka migowego. Napisali również piękne listy do autorki książki.

Wnioski, reakcje i refleksje dzieci z tych warsztatów zaprezentowała podczas 10. Seminarium Skoncentrowanego na Osobie „nasza mała mama” Roksana Kociołek-Kaszyńska.

Podczas Seminarium uczestnicy mieli wyjątkową okazję wysłuchać opowieści autorki o książce i Jej osobistym doświadczeniu dzieciństwa z głuchą mamą.

Ważnym głosem Seminarium był również temat dostępności i apel Barbary Cholewy – konsultantki BON AGH o uczenie Głuchych języka polskiego jako obcego (a nie tylko PJM). Również w „przestrzeni refleksji” można było wysłuchać ciekawych, ale i wzruszających komentarzy.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu całego spotkania – wydarzenie było tłumaczone na Polski Język Migowy przez Anetę Uhruską z DON UJ oraz Bożenę Nowak:

Organizatorzy: Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy wsparciu Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

DLA RODZICÓW



Dla rodziców

W trudnych decyzjach rodzicielskich ogromnie przydatna może być wiedza – o różnorodnych możliwościach systemu kształcenia, spędzania wolnego czasu, konstruktywnego korzystania z najnowszych technologii. Jak współpracować z nauczycielami, jak zadbać o zdrowie i wszechstronny rozwój dziecka, jak zapewnić mu bezpieczeństwo w sieci? Polecamy Państwu portale internetowe poruszające te kwestie i dedykowane właśnie rodzicom:
rodzicewedukacji.pl/
rodzinny-krakow.pl/
rodziceprzyszlosci.pl

DLA UCZNIÓW



Dla uczniów

Co dalej po szkole? Jaki wybrać typ dalszej edukacji? Szkołę branżową, technikum czy liceum? Studia wyższe, szkołę policealną czy kursy kwalifikacyjne? Do jakiego zawodu mam predyspozycje? Które branże są najbardziej perspektywiczne? Na te i wiele innych pytań związanych z planowaniem ścieżki kształcenia odpowiedzą nasi doradcy zawodowi.
Kontakt z doradcami możliwy jest telefonicznie lub mailowo pod adresem:
doradcyzawodowi@poradnia2krakow.pl
Polecamy też portale: www.victor.com.pl
www.perspektywy.pl

DLA NAUCZYCIELI



Dla nauczycieli

Dokąd zmierza edukacja? Jak wyjść naprzeciw problemom spotykanym na co dzień w pracy nauczyciela? Jak uatrakcyjnić lekcje przedmiotowe? Jako edukatorzy potrzebujemy refleksji nad wartościami i celami, ale przede wszystkim oczekujemy wsparcia w postaci konkretnych wskazówek, rozwiązań i projektów. Kodowanie na humanie, Endomondo a „szkolne klatki”, czym jest C-U-D – ciekawie i inspirująco wspiera nas portal o nowoczesnej edukacji www.edunews.pl

Instytut Badań Edukacyjnych
Portal Edukacyjny
Edunews
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Członkowstwo w Małopolskim Partnerstwie na rzecz Kształcenia Ustawicznego
Parasol
Ośrodek Rozwoju Edukacji
Kuratorium
Okręgowa Komisja Edukacyjna
Pociąg do kariery
Wojewódzki Urząd Pracy
Instytut Terapii i Edukacji Społecznej

Ustawienia dostępności