W naszej Poradni już po raz trzeci realizowaliśmy projekt związany z tematyką niepełnosprawności. Tym razem dotyczył zwrócenia uwagi na funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością słuchu.
W ramach projektu nasi pracownicy: Roksana Kociołek-Kaszyńska oraz Justyna Bomba-Odziemek zrealizowały wraz z wychowawczyniami klas warsztaty w dwóch placówkach: Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 (z Małgorzatą Mastalińską) oraz Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie (z Moniką Mrowczyk).
Warsztaty były przeprowadzone na podstawie scenariusza do książki “nasza mała mama” Lidii Iwanowskiej-Szymańskiej. Książka-wiersz autorki to opowiedziana z perspektywy dziecka historia niesłyszącej mamy.
Podczas zajęć uczniowie nie tylko porozmawiali o osobach z niepełnosprawnością słuchu, ale też „spotkali się” ze sztuką abstrakcyjną dzięki ilustracjom Aleksandry Grzegorek. Wykonywali również swoje ilustracje do usłyszanych dźwięków oraz uczyli się pokazywać wybrane słowa za pomocą języka migowego. Na koniec mieli okazję zobaczyć „narysowaną piosenkę” i samodzielnie spróbować „narysować” tytuł książki używając wyłącznie języka migowego. Napisali również piękne listy do autorki książki.
Wnioski, reakcje i refleksje dzieci z tych warsztatów zaprezentowała podczas 10. Seminarium Skoncentrowanego na Osobie „nasza mała mama” Roksana Kociołek-Kaszyńska.
Podczas Seminarium uczestnicy mieli wyjątkową okazję wysłuchać opowieści autorki o książce i Jej osobistym doświadczeniu dzieciństwa z głuchą mamą.
Ważnym głosem Seminarium był również temat dostępności i apel Barbary Cholewy – konsultantki BON AGH o uczenie Głuchych języka polskiego jako obcego (a nie tylko PJM). Również w „przestrzeni refleksji” można było wysłuchać ciekawych, ale i wzruszających komentarzy.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu całego spotkania – wydarzenie było tłumaczone na Polski Język Migowy przez Anetę Uhruską z DON UJ oraz Bożenę Nowak:
Organizatorzy: Instytut Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy wsparciu Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.