PRZYCZYNY DYSLESKJI Drukuj

  BADANIA LAT 70' I 80'

W badaniach z lat 70', 80' skupiano się w większym stopniu na budowie mózgu. R. Masland uważał, że człowiekowi do umiejętności czytania potrzebna jest harmonia i współgranie obu półkul mózgowych. A to może być utrudnione w wyniku uwarunkowań genetycznych, mikrouszkodzeń tkanki mózgowej.
Kolejne badania przeprowadzone przez Orton Society Dyslexie, skupiały się na szczegółowym badaniu mózgu dyslektyka, w roku 1978 A. Galaburdy i T. J. Kempera wydali pracę, gdzie pokazali wyniki badań przeprowadzanych na mózgu 20 letniego dyslektyka. Okazało się, że jego mózg był asymetryczny, charakteryzował się przerostem jednej półkuli a w niej szczególnie ośrodka mowy.
Chociaż istnieje wiele teorii próbujących tłumaczyć przyczyny dysleksji, badacze co do jednego są zgodni, co do współwystępowania specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu wraz z pewnymi odchyleniami w rozwoju psychoruchowym:

  1. Opóźnienia i zaburzenia percepcji wzrokowej (funkcje wzrokowo-przestrzenne - M. Bogdanowicz, 2004). Od momentu zauważenia problemu dysleksji pojawiły się przypuszczenia, że ma ona związek z narządem wzroku. Jednak badacze szybko się przekonali, że anomalie nie występują w gałkach ocznych.
    Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Następna