Corocznie już koniec marca oznacza udział naszej Poradni w Targach Edukacyjnych, wieńczących IV edycję projektu „Festiwal Zawodów w Małopolsce”. Podczas trzech dni, tj. od 26 do 28 marca uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną 250 szkół ponadgimnazjalnych oraz wyższych (w tym zagranicznych), oraz – co warte podkreślenia - uczestniczyć w pokazach zawodów „na żywo”. Prezentacje szkół oraz przedsiębiorców pogrupowane były w 7 branż: budowlaną, informatyczno – elektroniczną, rolno – przetwórczą, społeczno – medyczną, turystyczno – gastronomiczną, usługową i mechaniczno – mechatroniczną.

Przez wszystkie dni Targów umożliwialiśmy uczniom porady indywidualne ukierunkowane na trafny wybór kierunku dalszego kształcenia i zawodu; z naszych konsultacji skorzystało łącznie 1167 osób. Jak zawsze, uczniowie i ich rodzice intensywnie testowali nasze kompetencje :) zasypując nas lawiną pytań; „jakie zawody mogę wykonywać po klasie z rozszerzoną biologią i chemią?”, „do jakiej szkoły powinienem pójść, by dostać się na AWF?”, „co można robić po liceum sportowym?”, „jak zostać stewardesą, a jak psychologiem policyjnym?”, „na jakich uczelniach mogę studiować prawo?”, „jakie są zawody pokrewne do ekonomisty?”, „jakie są zasady przyjęć na studia aktorskie?”, „jakie są technika w okolicach Szczawnicy?”, „czy dobrze zrobiłam, wybierając zawód masażysty?”, „jakie mam perspektywy pracy po ukończeniu studiów na kierunku technologia chemiczna?”, „jaka szkoła gastronomiczna w Krakowie kształci najlepiej?” – lista pytań nie miała końca… Na wiele (pozornie) prostych pytań nie ma jednak prostych odpowiedzi; dotyczy to bardzo często przejawiającego się ogólnego pytania „jaką szkołę mam wybrać po gimnazjum?”. W takiej sytuacji proponowaliśmy głębszą diagnozę predyspozycji kierując ucznia do doradcy zawodowego w odpowiedniej dla niego placówce, promując tym samym poradnie psychologiczno – pedagogiczne naszego małopolskiego regionu. Sporą niespodzianką była wizyta na jednym z naszych stoisk pani Minister Joanny Kluzik – Rostkowskiej, która chciała poznać bliżej charakter pracy doradczej.

Podczas Targów – na konferencji „Miejsce doradztwa zawodowego w systemie edukacji – nowa perspektywa finansowa” - mieliśmy możliwość zapoznać się z planami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Samorządu Województwa Małopolskiego w zakresie rozwoju usług doradczych. Doradcy zawodowi uczestniczyli też w spotkaniu „Innowacyjne rozwiązania w doradztwie zawodowym w instytucjach rynku pracy i edukacji” organizowanym przez Krakowską Szkołę Doradztwa Zawodowego oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Serdecznie dziękujemy za wspólną pracę naszym koleżankom – doradcom z Poradni subregionalnych, które były z nami na Targach po raz pierwszy, tj. Grażynie Kubickiej-Czwórnóg z Poradni w Tarnowie, Katarzynie Jarnot z Poradni w Oświęcimu, Kindze Rusin z Poradni w Nowym Targu oraz Elżbiecie Tokarczyk z Poradni w Nowym Sączu.

Pełna relacja z Targów znajdzie się już wkrótce na stronie http://targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/targi-edukacyjne-2015/o-imprezie.html
powrót